Darmowa dostawa od 200,00 zł

W jaki sposób podnieść poziom testosteronu?

2020-08-17
W jaki sposób podnieść poziom testosteronu?

Hormony odgrywają newralgiczną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Z męskiego punktu widzenia do najważniejszych substancji tego rodzaju należy testosteron. Dlaczego jest on tak istotny? Jakie jest jego działanie? Czy można podnieść jego stężenie w krwiobiegu, np. poprzez dietę, ćwiczenia albo odpowiednio dobrane tabletki? Na te oraz inne pytania na temat testosteronu odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule – sprawdź!

Czym jest testosteron?

Mimo że testosteron niebezzasadnie nazywany jest męskim hormonem płciowym, wytwarza go również kobiecy organizm. Występuje pod dwiema postaciami: jako frakcja wolna, która nie jest związana z żadnym białkiem, a także jako frakcja całkowita, czyli powiązana z albuminami. Z punktu widzenia funkcjonowania organizmu najważniejszy jest testosteron wolny – niedobór lub nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji. Samo jego działanie jest bardzo istotne dla zdrowia i zarazem wieloaspektowe. Jego produkcja zaczyna się w przysadce mózgowej, a synteza następuje:

  • w nadnerczach i jądrach (u mężczyzn),
  • w nadnerczach i jajnikach (u kobiet).

Testosteron jest steroidowym hormonem maskulinizującym zaliczanym do kategorii androgenów. Do jego powstania przyczyniają się głównie komórki śródmiąższowe Leydiga, które są aktywowane przez hormon luteinizujący, czyli lutropinę (LH). Za odpowiednią ilość testosteronu w organizmie odpowiada natomiast gonadoliberyna (LHRH). Najwyższe stężenie tego hormonu odnotowuje się zaś w wieku ok. 20 lat, przy czym największy spadek ma miejsce po przekroczeniu 60. roku życia. Jak wskazują statystyki medyczne, ok. 20% osób w tym wieku cierpi na niedobór testosteronu, dlatego wiele z nich stosuje tabletki.

Nadmiar testosteronu – problem zamiast korzyści

Przyjmowanie zbyt dużej ilości testosteronu może mieć konsekwencję w postaci nadmiaru tego hormonu w męskim organizmie. W naturze jest to rzadko spotykana sytuacja, dlatego prawnie zabrania się stosowania środków dopingujących (ale nie legalnie dostępnych tabletek). Swoją drogą, ocena poziomu hormonu jest o tyle trudna, że jego stężenie zależy nie tylko od stopnia rozwoju organizmu czy wieku, ale nawet pory dnia i wielu innych czynników. Zazwyczaj przyczyną szkodliwego nadmiaru jest sięganie przez sportowców po sterydy anaboliczno-androgenne.

Choć stosowanie środków dopingujących bazujących na testosteronie ma prowadzić do zwiększania masy mięśniowej, przy nieprawidłowym doborze preparatów może skutkować poważnymi zaburzenia, wśród których wymienia się między innymi:

  • ginekomastię,
  • prostatę,
  • impotencję,
  • problemy z wątrobą.

Do tego można doliczyć charakterystyczne objawy w rodzaju agresywnych zachowań, a nawet urojeń czy opuchliznę nóg. Eksperci ostrzegają także przed nadmiarem testosteronu ze względu na ryzyko:

  • bólu głowy,
  • trądziku,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • zahamowania wzrostu (dotyczy to mężczyzn, a raczej nastolatków w okresie dojrzewania).

Również kobiety muszą uważać na nadmiar testosteronu, ponieważ jest on związany z zespołem policystycznych jajników. Nieprawidłowości objawiają się między innymi zaburzeniem cyklu, a nawet niepłodnością. Do tego należy wymienić charakterystyczne objawy w rodzaju nadmiernego owłosienia na ciele czy łysienia. Wysokie stężenie testosteronu i pojawienie się w związku z tym takich cech męskich jak powiększona żuchwa czy rozrośnięte barki bywa u kobiet przyczyną skłonności do nadwagi, stanów depresyjnych, a nawet samobójstw.

Dlaczego potrzebny jest testosteron?

Dzięki testosteronowi chłopcy stają się mężczyznami i zaczynają interesować się płcią przeciwną. Hormon ten odpowiada za spermatogenezę, przyczyniając się do dojrzałości płciowej. O ile w młodym wieku jego stężenie w organizmie utrzymuje się na prawidłowym poziomie, o tyle po przekroczeniu ok. 40. roku życia warto sprawdzać jego wartość, szczególnie jeśli zauważalne są objawy kliniczne. Wówczas należy przemyśleć zastosowanie testosteronu w tabletkach.

„Męskość” testosteronu wynika z faktu, że wpływa on na wykształcanie się cech płciowych na etapie dojrzewania. To dzięki niemu głos staje się niższy, a na twarzy rośnie zarost. Nastolatkowie, u których gwałtownie zwiększa się poziom testosteronu, zauważają również pojawienie się owłosienia łonowego. Właśnie ten hormon jest związany z powiększeniem się penisa i jąder, produkcją plemników czy zwiększonym odczuwaniem popędu seksualnego. Ma również wpływ na rozwój kości i syntezę białek mięśniowych, dlatego często stosuje się go jako środek dopingujący (co nie jest legalne).

Za sprawą testosteronu kości stają się mocniejsze, twardsze i co za tym idzie – odporniejsze na złamania. Przyczynia się to do wzrostu masy ciała, za którą – jak widać – odpowiada nie tylko powiększenie masy mięśniowej na etapie dojrzewania płciowego u mężczyzn. Łatwo dojść więc do wniosku, że panowie w wieku powyżej 60 lat są szczególnie podatni na złamania. Mogą temu zapobiegać, uzupełniając testosteron poprzez odpowiednio dobrane tabletki.

Na co on oddziałuje?

Kolejna ważna właściwość testosteronu polega na jego oddziaływaniu na układ krwionośny. Prawidłowy poziom hormonu stabilizuje pracę serca i naczyń krwionośnych, zapobiegając chorobom i zaburzeniom, które mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Na niewłaściwe funkcjonowanie układu krwionośnego wpływa zarówno obniżony, jak i podwyższony poziom testosteronu w organizmie.

Co ciekawe, u starszych mężczyzn wysoki poziom stężenia testosteronu objawia się łysieniem. Z kolei u kobiet testosteron oddziałuje na poziom libido i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Ma też niezbędny, pozytywny pływ na jajniki, lecz musi optymalnie równoważyć się z poziomem estrogenu. Ilość hormonu u pań jest jednak kilkanaście razy mniejsza niż u panów, co przekłada się nie tylko na cechy fizyczne, ale również na zachowanie. Właśnie ze względu na wyższy poziom testosteronu mężczyźni różnią się od kobiet nie tylko wyglądem.

Nie bez przyczyny w statystykach policyjnych dominują przede wszystkim mężczyźni. Rozboje, pobicia, kradzieże, działalność w zorganizowanych grupach przestępczych, stosowanie przemocy – tego rodzaju zachowania zdecydowanie częściej przejawiają panowie niż panie. W pewnym stopniu wynika to z uwarunkowań biologicznych, ponieważ w organizmach mężczyzn znajduje się znacznie więcej testosteronu niż u kobiet. A hormon ten podnosi agresję, zwiększa pewność siebie i pobudza skłonność do rywalizacji i ryzyka.

Takie, a nie inne uwarunkowania biologiczne wynikają z tysięcy lat ewolucji. To mężczyźni „od zawsze” byli bowiem odpowiedzialni za organizowanie polowań, zabijanie zwierzyny i zapewnienie bezpieczeństwa plemieniu czy osadzie. Z tego względu natura wyposażyła ich w „oręż”, jakim jest testosteron. Oczywiście nie można go uznawać za wyłączną przyczyną przemocy na świecie, jednak faktem jest, że podnosi skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań.

Ponadto testosteron przyczynia się do prawidłowego gojenia się ran, co wynika z faktu, że jego obecność w organizmie wzmaga syntezę czynników krzepnięcia. Inne ważne właściwości to redukcja poziomu cholesterolu HDL w krwiobiegu i zwiększenie produkcji erytropoetyny, która poprawia wytrzymałość i kondycję. Odpowiednia ilość testosteronu wzmacnia także układ immunologiczny, ograniczając ryzyko chorób i infekcji.

Objawy niskiego poziomu testosteronu w organizmie

Zbyt wysoki poziom testosteronu jest zagrożeniem, ale również obniżona ilość tego hormonu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Właśnie dlatego przyjmuje się tabletki będące suplementem zapobiegającym występowaniu niepożądanych objawów. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • obniżenie popędu seksualnego,
  • zmniejszenie objętości jąder i masy mięśniowej,
  • zmniejszenie owłosienia na ciele,
  • problemy z koncentracją i wahania nastroju,
  • uderzenia gorąca.

Jeżeli wraz z niedoborem testosteronu dochodzi do zwiększenia poziomu estrogenów, mężczyźni mogą zauważyć powiększenie piersi (ginekomastia) i osłabienie kości. Wszelkie niepokojące objawy warto zawczasu zbadać i skonsultować ze specjalistą. Jedną z form terapii niskiego poziomu testosteronu w organizmie jest przyjmowanie hormonu pod postacią tabletek.

Gdy w Twoim organizmie brakuje testosteronu, po prostu czujesz się źle. Jesteś nie w humorze, nie masz energii do podejmowania różnego rodzaju aktywności życiowych, narzekasz na niskie libido i zły nastrój. W przypadku mężczyzn dochodzi także do zaburzeń wzwodu, co jeszcze bardziej pogłębia problemy na tle seksualnym i w skrajnym przypadku może przyczyniać nawet do rozpadu związku.

Niedobór testosteronu całościowo osłabia organizm, sprawiając, że staje się on bardziej podatny na różnego rodzaju choroby i infekcje, w tym również takie, które są potencjalnie mocno szkodliwe dla zdrowia, jak np.:

  • osteoporoza,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • zespół metaboliczny,
  • otyłość.

W medycynie istnieje zjawisko zespołu niedoboru testosteronu, które wyodrębnia się na podstawie objawów klinicznych i badań laboratoryjnych pozwalających na określenie poziomu hormonu w organizmie. Odnosi się ono do naturalnego i postępującego wraz z wiekiem spadku testosteronu u mężczyzn, który przeważnie rozpoczyna się po osiągnięciu 40. roku życia. Właśnie dlatego w szczególności seniorom poleca się bezpieczne i zarazem skuteczne w działaniu tabletki.

Zbyt niski poziom testosteronu negatywnie odbija się na funkcjonowaniu organizmu, samopoczuciu i zdrowiu. Pogarsza kondycję fizyczną, powoduje rozdrażnienie, obniża poziom koncentracji i może skutkować zaburzeniami snu, w tym bezsennością. Krótko mówiąc, niedobór testosteronu wydatnie obniża jakość życia. W związku z tym warto stosować sprawdzone i bezpieczne rozwiązania, które pozwalają walczyć z tym problemem i skutecznie mu przeciwdziałają, a do takich zaliczają się m.in. odpowiednio dobrane i atestowane tabletki.

Nadmiar a niedobór

Niedobór testosteronuNadmiar testosteronu
obniżone libidowzrost agresji
problemy ze wzwodemnasilony trądzik
wzrost tkanki tłuszczowejowłosienie na ciele, łysienie na głowie
apatia, brak energii, złe samopoczuciezaburzenia pracy serca
uczucie zmęczeniaobniżona odporność
nerwowośćproblemy psychiczne i depresje
problemy z koncentracjązahamowanie wzrostu
osłabienie kościginekomastia
obniżona odpornośćzerwania ścięgien

Zwiększenie poziomu testosteronu

Badanie poziomu męskiego hormonu w organizmie jest szeroko dostępne i tanie (kosztuje kilkadziesiąt zł), a wyniki są przekazywane w krótkim czasie. Dlatego rozważ jego wykonanie, jeżeli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie objawy kliniczne mogące świadczyć o zbyt niskim poziomie testosteronu. W przypadku niedoborów podejmij działania, które pozwalają na skuteczne, a zarazem naturalne i bezpieczne zwiększenie ilości hormonu w organizmie. Oto kilka sposobów.

Testosteron w tabletkach

Jednym z efektywnych rozwiązań stosowanych w przypadku zbyt niskiego poziomu testosteronu w organizmie są tabletki. Ponieważ oferuje się je w formie suplementów, każdy może je nabyć bez recepty. Co ważne, nie są to leki, popularnie zwane sterydami, które przepisuje się wyłącznie przy znacznych niedoborach testosteronu i w przypadku ciężkich chorób. Sterydy są wykorzystywane także przez nieuczciwych sportowców jako środki dopingujące.

Testosteron w tabletach to pojęcie umowne, obrazowe, ponieważ suplementy tego rodzaju nie zawierają samego hormonu, lecz składniki, które pobudzają jego naturalną produkcję w organizmie. Dzięki temu są z jednej strony skuteczne, a z drugiej całkowicie bezpieczne i w odróżnieniu od leków, czyli w praktyce też środków dopingujących, nie powodują negatywnych skutków ubocznych.

Decydując się na tabletki podnoszące stężenie testosteronu, korzystaj z oferty wyłącznie sprawdzonych i godnych zaufania sprzedawców gwarantujących wysokojakościowy, skuteczny i bezpieczny asortyment. Do takich zalicza się HiTec.pl, który sprzedaje m.in. testosteron w tabletkach. Poza bogatym wyborem produktów sklep gwarantuje także konkurencyjne ceny, dlatego warto składać w nim zamówienia.

Odpowiednia dieta

To, co ląduje na Twoim talerzu, holistycznie wpływa na Twoje zdrowie, również w kontekście prawidłowego poziomu testosteronu. Dieta może zarówno podnosić, jak i obniżać jego stężenie w organizmie, dlatego, jeśli w razie niedoborów zamierzasz skutecznie i naturalnie zwiększyć jego ilość, dowiedz się, jakie produkty i potrawy spożywać i w jakich ilościach, aby łatwiej osiągnąć cel.

Fakt, że dieta wpływa na poziom testosteronu, wynika m.in. z jej korelacji z gospodarką cholesterolową, która wiąże się także z procesem syntezy męskiego hormonu. Najłatwiej byłoby stwierdzić, że jadłospis zorientowany na podniesienie ilości testosteronu w krwiobiegu powinien być zbilansowany i bogaty w witaminy oraz minerały, jednak to zbytnie uproszczenie.

Oczywiście, dieta powinna zawierać prawidłową ilość białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, jednak równie istotna jest kaloryczność. Do obniżenia poziomu testosteronu może prowadzić w szczególności utrzymywany przez dłuższy czas duży deficyt kaloryczny. Bezpieczny pułap wynosi 10-20% deficytu w stosunku do dziennego zapotrzebowania energetycznego. Gdy spożywa się jeszcze mniej kalorii, istnieje ryzyko niedoborów testosteronu w organizmie.

Białko

Oprócz tego, ile się je, równie ważne jest oczywiście to, co się spożywa. Bardzo istotne jest białko, którego proporcje w diecie powinny wynosić 0,70-1,30 g na 1 kg masy ciała w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia i 1,50-2,00 g na 1 kg masy ciała u osób aktywnych fizycznie. Ważne jest, aby duża część białka miała pochodzenie zwierzęce niezależnie od tego, czy preferuje się drób, wieprzowinę, wołowinę, czy ryby. Za świetne źródła protein można uznać także jajka i nabiał.

Tłuszcze

Jeśli chodzi o tłuszcze, należy mieć świadomość, że ich niedobór obniża poziom testosteronu. Z drugiej strony spożywanie nadmiernej ilości wysoko przetworzonych tłuszczy jest niezdrowe dla organizmu i niekorzystnie wpływa także na produkcję hormonów płciowych. Dlatego należy pilnować, aby pochodziły one z wartościowych produktów i pokrywały ok. 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Do artykułów z tej kategorii, których spożycie przyczynia się do podniesienia stężenia testosteronu w organizmie, można zaliczyć:

  • orzechy,
  • oleje roślinne,
  • pestki i nasiona,
  • ryby,
  • jaja,
  • zielone warzywa.

Węglowodany

Również w przypadku spożycia węglowodanów dla osiągnięcia właściwego poziomu testosteronu kluczowym słowem jest „równowaga”. Zarówno niedobory, jak i przesadne ilości cukrów w diecie mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu. Owoce, wyroby pełnoziarniste, makarony, ryż, kasze czy płatki zbożowe (np. owsiane) to produkty, które powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie, jeżeli doskwiera Ci niski testosteron.

Zdrowy sen

Podczas głębokiego snu dochodzi do wyrzutów hormonów płciowych i wielu mechanizmów biochemicznych, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu w organizmie. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o odpowiednio długi, wygodny i zdrowy sen – nie kłaść się do łóżka o zbyt późnych godzinach, nie „zarywać” nocy i wysypiać się bez przerwy przez co najmniej 6 godzin.

Aktywność fizyczna

Nie ulega wątpliwości, że regularne uprawianie sportu pozwala na utrzymanie nie tylko dobrej kondycji, ale również prawidłowego poziomu testosteronu w organizmie. Pobudzając ciało do aktywnej pracy przez co najmniej kilkadziesiąt minut nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu, regulujesz gospodarkę hormonalną, dzięki czemu funkcjonuje ona w prawidłowy sposób. Troska o testosteron to kolejny z licznych argumentów przemawiających za tym, że warto uprawiać sport rekreacyjnie i dla zdrowia.

Brak stresu

Negatywny wpływ nerwów na życie człowieka jest znany od dawna i obejmuje również gospodarkę hormonalną. Długotrwały stres prowadzi do wyrzutów kortyzolu, który z kolei powoduje obniżenie poziomu testosteronu. W reakcji na nerwowe sytuacje organizm przełącza się w tryb przetrwania, w związku z czym ogranicza procesy metaboliczne i silnie pobudza układ nerwowy. Temu zjawisku towarzyszy podwyższone wydzielanie wspomnianego kortyzolu, który zarazem hamuje produkcję testosteronu.

Tymczasem współczesne życie dostarcza wielu stresujących sytuacji. Problemy w pracy, trudności w rodzinie, niepowodzenia finansowe, permanentny brak czasu i ciągła presja na wyniki – wszystko to ma działanie stresogenne, obniżając poziom testosteronu w organizmie. To ogromne wyzwanie dla mężczyzn, które wymaga dojrzałości i odpowiedniego podejścia do życia, aby móc zachować zdrowie i wigor również na starość.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała

Nadwaga i otyłość wiążą się z wieloma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które obejmują również gospodarkę hormonalną. Nadmierna masa ciała powoduje, że w organizmie dochodzi do intensyfikacji procesu konwersji testosteronu w estradiol, czyli w praktyce męskich hormonów w żeńskie. Badania pokazują, że wśród osób otyłych i z nadwagą nawet 50% cierpi na niedobór testosteronu. Na szczęście stosowanie się do powyżej wymienionych zasad, czyli odpowiednia suplementacja, zdrowe żywienie, aktywność fizyczna i brak przewlekłego stresu, pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Ćwiczenia wpływające na poziom testosteronu

Sport to zdrowie – tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wśród wielu pozytywnych aspektów aktywności fizycznej można wymienić również podniesienie poziomu testosteronu. Poddając organizm wysiłkowi, pośrednio zmuszasz go do większej aktywności w obrębie produkcji tego kluczowego hormonu. Czy jednak każdy sport w identycznym stopniu pobudza syntezę testosteronu? Jak można się domyślać, odpowiedź brzmi: nie.

Podczas gdy uprawianie dyscyplin o charakterze kondycyjnym, jak np. biegi długodystansowe, tenis czy piłka nożna, przekłada się na podniesienie testosteronu w organizmie w stosunkowo niewielkim zakresie, ćwiczenia siłowe (beztlenowe) mają znacznie intensywniejsze działanie pod tym względem. Krótki, ale intensywny wysiłek, który angażuje przede wszystkim szybkokurczliwe włókna mięśniowe, w największym stopniu przekłada się na wzrost produkcji testosteronu.

Stosunkowo niewielka liczba powtórzeń i duży ciężar – takie połączenie ma świetny wpływ na męski układ hormonalny. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każde ćwiczenie siłowe jest równie dobre, gdy rozpatruje się je pod kątem wpływu na wydzielanie testosteronu. Mianowicie najskuteczniejsze pod tym względem są aktywności złożone, czyli wielostawowe, które w jednym momencie angażują do intensywnej pracy całe ciało. Chodzi przede wszystkim o:

  • przysiady,
  • martwy ciąg,
  • podciąganie na drążku,,
  • wyciskanie na ławce poziomej,
  • wyciskanie żołnierskie,
  • wiosłowanie hantlem lub sztangą,
  • rwanie i podrzut oraz elementy dwuboju olimpijskiego.

Każde z powyższych ćwiczeń wykonywane regularnie na relatywnie dużych ciężarach powoduje wzrost produkcji testosteronu w organizmie. Efekt jest o wiele lepszy niż w przypadku ćwiczeń izolowanych, które polegają na trenowaniu wyłącznie jednej partii mięśniowej, np. bicepsa, klatki piersiowej czy łydek. Aktywność tlenowa, podobnie jak wysiłek aerobowy o charakterze kondycyjnym, nie ma tak dobrego przełożenia na produkcję testosteronu, jak ćwiczenia złożone, wielostawowe i beztlenowe, które w mniejszym lub większym stopniu angażują wszystkie partie mięśniowe.

Podsumowanie

W ramach krótkiego podsumowania można stwierdzić, że utrzymanie właściwego poziomu testosteronu w organizmie jest możliwe w sposób naturalny bez względu na wiek i bez potrzeby stosowania leków. Uprawiając sport, utrzymując równowagę życiową, dbając o zdrowie (również psychiczne), troszcząc się o zbilansowaną dietę i stosując wysokiej jakości suplementację, np. w postaci tabletek – niski testosteron przestanie być Twoim zmartwieniem!

Polecane

L-Glutamin - 400g

L-Glutamin - 400g

79,00 zł brutto/1szt.2765 pkt.(197,50 zł / kg brutto)
Ashwagandha - 60 kaps.

Ashwagandha - 60 kaps.

39,00 zł brutto/1szt.1365 pkt.(0,81 zł / g brutto)
L-Glutamin Professional - 500g

L-Glutamin Professional - 500g

59,00 zł brutto/1szt.2065 pkt.(118,00 zł / kg brutto)

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixelpixelpixelpixelpixelpixel